Ettől rettegnek a fiatalok - borsonline.hu - 2010.01.28.
2010.01.28. 20:24
Ettől rettegnek a fiatalok
Elszakadás a szülőktől, munkahelyvadászat, az anyagi biztonság megteremtése, családalapítás – a nagybetűs élet nehéz kihívások elé állít minden fiatalt. Csoda, hogy pánikba esnek?
BEREZELVE – A közelmúltig két életszakaszhoz kötöttünk válságot. Az egyik a kamaszkori krízis, a másik pedig az öregedés küszöbe. Ezt nevezzük kapuzárási pániknak. Szakértők szerint azonban létezik egy harmadik válságperiódus, ez pedig a kapunyitási pánik.
Tóth Gabi szerint ami nem öl meg, az erősít - Király Viktor tudta, hogy a színpadon a helye
Fotó: Végh István, Knap Zoltán
– Hozzám számtalan olyan huszonéves kerül alkoholvagy drogproblémákkal, aki egyébként kitűnő eredménnyel végezte el az egyetemet, és két nyelvvizsgája van – állítja Zacher Gábor toxikológus.
– A baj akkor kezdődik, amikor szembesülnek egy újfajta teljesítménykényszerrel, amelyre nincsenek felkészülve. Ezért egyre feszültebbek lesznek, és persze stresszoldókhoz nyúlnak. Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus szerint sok fiatal úgy érzi: ha leteszi egy állás mellett a voksát, sok mindenről lemarad. Nehezen döntenek, mert az lemondással jár.
Ha pedig elszánják magukat, az egyes szakmák tekintélye vagy a nagy fizetés befolyásolja őket. A mai fiatalok a kapcsolataikról is nehezen döntenek. Jellemző dilemma: „hátha majd ezután jön el a nagy ő”, vagy ha valóban a „hercegnőjét” választotta az illető, akkor az a baja, hogy le kell mondania a függetlenségéről. Felmerül a kérdés: ki készíti fel az életkezdésre a fiatalokat?
Szekér Gyula egy huszonéves fiú édesapja.
– Fiunkat igyekeztünk életrevalónak nevelni, de betegsége miatt nem tudtuk egyetemre küldeni – mesélte az apa. – Korán munkába kellett állnia, ez lelkileg biztosan megviselte. Azóta megtalálta ugyan élete párját, de anyagi okokból nem mernek gyermeket vállalni. Ez szintén sok vívódást okozhat benne.
– A mindenkori iskolának nemcsak a tárgyi tudás átadása, hanem a társadalomba való beilleszkedés megtanítása is feladata – vélekedik Kozák András közoktatási szakértő. – Tehát az a dolgunk, hogy a fiatalok elsajátítsák az életpálya építésének módozatait. Meg kell tanulnia, hogyan illeszkedjen be a munkahelyén, el kell sajátítania a kulturált viselkedés szabályait, vagy például azt, miképpen reagáljon egy-egy váratlan élethelyzetre. A helyes megjelenéstől a beleérzés képességének fejlesztéséig terjed a skála. Vagyis viselkedési mintákat kell rögzítenie magában ahhoz, hogy az önálló életben minél kevesebb kudarc érje.
– Amikor ismert lettem, sokan, például lemezkiadók, menedzserek visszaéltek a helyzetemmel – magyarázta Tóth Gabi énekes. – A pénz és a siker hajtotta őket. Ekkor szembesültem először a felnőttkor nehézségeivel. De megtanultam kiismerni és kezelni az embereket.
Király Viktor, a Megasztár 4. győztese is megküzdött minden sikeréért, de mivel korán megtalálta a célját, ép lélekkel vészelte át ezt az időszakot.
– Én nagyon korán megértettem, hol a helyem: a világot jelentő deszkákon! Senki nem erőltette, hogy mivel foglalkozzam, hanem én gyakoroltam nyomást magamra. Azt csinálom, amit szeretek – tette hozzá a sikeres énekes.
Erdélyi Péter
|